Podręczniki 2020/2021
Harmonogram
OGŁOSZENIE
Szkoła w Płocochowie św. Janowi Pawłowi II
Pomysł, aby powstało popiersie św. Jana Pawła II zrodził się w momencie otrzymania popiersia od proboszcza Popławskiego ks. Tadeusza Kowalczyka. Czekaliśmy na odpowiedni moment. Za namową ks. Kanonika Sławomira Stefańskiego uznaliśmy, że 18 maja 2020r. będzie idealną datą, ponieważ w ten sposób uczcimy 100 rocznicę urodzin naszego patrona – św. Jana Pawła II Wielkiego.
Postawienie tego popiersia jest hołdem złożonym naszemu papieżowi. Zamysłem było, aby odsłonić popiersie w dniu 100 urodzin naszego patrona. Niestety pandemia sprawiła, że jest to w tej chwili niemożliwe. Uroczyste poświęcenie i odsłonięcie planujemy na październik 2020r.
Chcemy aby mieszkańcy naszej wioski, rodzice naszych uczniów, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie mogli na chwilę zatrzymać się przy popiersiu. Podziękować papieżowi, poprosić go o łaski, pożalić, wypłakać tak jak swojemu Ojcu.
Chcemy, aby młode pokolenie wiedziało, że postać św. Jana Pawła II to największy autorytet wśród ludzi na świecie. Żeby mieli świadomość, że to nasz rodak.
Społeczność
PSP im. bł. Jana Pawła II w Płocochowie
Pismo do rodziców
Szanowni Państwo,
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 29.04.2020r., od 13 maja 2020r. wznawiamy funkcjonowanie naszego oddziału przedszkolnego wg wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 kwietnia 2020 r. Analizując wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia będziemy musieli sprostać nowym wyzwaniom, a cała nasza społeczność na czas trwania epidemii wejdzie w nową, dotychczas nieznaną nam rzeczywistość. Naszym obowiązkiem jest wznowienie funkcjonowania oddziału przedszkolnego. Ponieważ czas przygotowań jest krótki, a szczegółowe wytyczne do rozporządzenia pojawiają się dosłownie w ostatniej chwili, robimy wszystko, aby sprostać zadaniu, jakim jest wznowienie funkcjonowania naszej placówki oraz zapewnienie bezpieczeństwa dzieci podczas pobytu w oddziale przedszkolnym.
Zgodnie z wytycznymi GIS i MEN na czas trwania epidemii ilość dzieci w grupie przedszkolnej jest ograniczona w naszej placówce i wynosi 7 dzieci.
Pierwszeństwo w przyjęciach dzieci do placówki w okresie epidemicznym zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej mają:
- Rodzice dzieci, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu (praca zdaln;
- pracowników systemu ochrony zdrowia,
- służb mundurowych,
- pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych,
- pracownicy realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Jeśli na czas trwania epidemii nie musicie Państwo posyłać dziecka do oddziału przedszkolnego proszę o danie możliwości tym, którzy nie mają wyboru.
Drodzy Rodzice, z załączniku przesyłam Państwu: „Instrukcję bezpieczeństwa podczas działalności Oddziału Przedszkolnego, Kompleksową procedurę postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19” wraz z Oświadczeniem Rodzica o gotowości posłania dziecka do placówki w okresie epidemicznym. Proszę o zapoznanie się z w/w dokumentami.
Oświadczenie wraz z Załącznikiem nr 2 należy wypełnić, podpisać oraz wysłać dokument w postaci skanu na adres e-mai: pspplocochowo@pultusk.pl
Z dniem otwarcia placówki, tj. 13 maja 2020 r., na mocy Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 29.04.2020r, oddział przedszkolny nie kontynuuje prowadzenia zajęć on-line dla dzieci (nauczanie na odległość). Jednak nasza placówka zważywszy na ograniczenie liczebności grupy przedszkolnej utrzyma tę formę edukacji dla dzieci pozostających w domu.
Zasiłek opiekuńczy:
Jeżeli Rodzic korzysta z usług oddziału przedszkolnego, a placówka (w związku z epidemią) ma czasowo zawieszoną działalność, bądź wznawia ją w ograniczonym zakresie (nie może przyjąć wszystkich dzieci pod opiekę) Rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy.
Na chwilę obecna sytuacja wygląda tak, że teoretycznie wszyscy Państwo możecie korzystać z usług oddziału przedszkolnego (z zachowaniem zasady pierwszeństwa dla określonych grup zawodowych i ograniczenia ilościowego grup). W przypadku odmowy przyjęcia dziecka do placówki w czasie epidemii Rodzic może wnosić o wydanie stosownego zaświadczenia celem ubiegania się o zasiłek opiekuńczy.
Interpretacja prawnicza, jaką uzyskaliśmy w tym zakresie, była następująca: „ Jeżeli Rodzic zadeklaruje chęć powrotu dziecka do oddziału przedszkolnego a spotka się z decyzją odmowną po stronie placówki podyktowaną niespełnieniem kryteriów pierwszeństwa przyjęcia (wskazanych przez MEN), bądź brakiem miejsc, Rodzic może wnosić o wydanie stosownego zaświadczenia celem ubiegania się o zasiłek opiekuńczy”. Jesteśmy przekonani, że jest to dla wielu z Państwa istotna informacja, którą należy rozważyć.
Proszę zatem wszystkich zainteresowanych Państwa o wypełnienie i odesłanie na adres mailowy szkoły: pspplocochowo@pultusk.pl; stosownego oświadczenia (druk w załączniku) na podstawie, którego sporządzimy listę dzieci do grupy przedszkolnej.
Kryteria powrotu dzieci do oddziału przedszkolnego w trakcie trwania epidemii (wg kolejności):- Dzieci Rodziców z grup zawodowych posiadających pierwszeństwo w przyjęciach dzieci, zgodnie z wytycznymi MEN- wg kolejności zgłoszeń.
- Listy rezerwowe (kolejność zgłoszeń) - pozostali Rodzice.
- O wynikach zakwalifikowania dzieci do powrotu do przedszkola w czasie trwania epidemii poinformujemy Państwa drogą mailową lub telefoniczną.
Szanowni Państwo,
Oprócz procedur (w załączniku) przedstawiam poniżej kilka dodatkowych, ważnych informacji:- Dzieci będą przebywały w swojej stałej sali, bez zbędnego przemieszczania się po budynku.
- Ograniczymy przebywanie w placówce osób z zewnątrz. W tym celu do odwołania zawieszamy zajęcia typu: logopedia.
- W miarę możliwości dzieci codziennie będą korzystały z placu zabaw. Po każdym użytkowaniu nastąpi dezynfekcja sprzętu na placu.
- Oprócz opieki, oddział przedszkolny będzie nadal realizowało podstawę programową wychowania przedszkolnego (zajęcia dydaktyczne).
- Dzieci nie będą wychodziły na spacery czy wycieczki poza teren placówki.
- Śniadanie dzieci przywożą z domu w pojemnikach.
- Do oddziału przedszkolnego przyprowadzane są jedynie dzieci zdrowe.
- Przed wejściem do placówki Rodzic/Opiekun zobowiązany jest założyć środki ochrony indywidualnej przeznaczone dla miejsc publicznych co dotyczy w szczególności maseczek dla siebie jak i dla dziecka w wieku 4 i więcej lat.
- Przy wejściu do oddziału przedszkolnego każdy Rodzić jest zobligowany do dezynfekcji rąk.
- Rodzice mogą przebywać w strefie wyznaczonej przez Dyrektora Szkoły.
- Rodzice nie mogą przemieszczać się bez potrzeby po budynku Oddziału Przedszkolnego.
- W miarę możliwości wszelkie sprawy do dyrektora placówki należy załatwiać drogą mailową bądź telefonicznie.
- Przed przystąpieniem do pracy przeszkolimy wszystkich pracowników placówki z zakresu higieny i bezpieczeństwa pracy.
- Ważne! W oddziale przedszkolnym nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, zarówno przez dzieci, jak i pracowników.
- Dla dzieci, które wykazywać będą oznaki niedyspozycji zdrowotnej przewidziano zgodnie z wytycznymi GIS izolatorium.
- Przed wznowieniem funkcjonowania nasze placówki przejdą przegląd BHP, a przy organizacji pracy placówki uwzględniono wszystkie wytyczne GIS.
Z wyrazami szacunku
p.o. Dyrektora Szkoły
Aleksandra SklepińskaZałącznik nr 2
do Zarządzenia nr 5/2020
Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej
im. bł. Jana Pawła II w Płocochowiez dnia 4 maja 2020 r.
w sprawie wprowadzenia: „Instrukcji bezpieczeństwa podczas działalności przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w sytuacji funkcjonującego stanu epidemicznego związanego z Covid-19”
……………………, ………2020 r.
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
(dane, adres i kontakt do rodziców)
Dyrektor ……………………….....................
Adres: ……………………………………….
OŚWIADCZENIE
(rodzica/prawnego opiekuna o gotowości posłania dziecka do placówki w okresie epidemicznym związanym z wirusem Covid-19)
Mając na uwadze wprowadzony w Polsce stan epidemiczny związany z wirusem Covid-19 i powstałe ograniczenia w działalności przedszkola / oddziału przedszkolnego informuję(my), że zapoznałem(am/liśmy) się z „Instrukcją bezpieczeństwa podczas działalności przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w sytuacji funkcjonującego stanu epidemicznego związanego z wirusem Covid-19” i świadomie deklaruję gotowość posłania mojego dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w oznaczonym przez placówkę terminie.
Informuję(my), że moje/nasze dziecko jest zdrowe, nie podlega nadzorowi epidemiologicznemu, nie podlega kwarantannie i nie jest w trakcie diagnozy zachorowania na Covid-19 lub inną chorobę zakaźną.
Mając na uwadze wytyczne MEN w zakresie pierwszeństwa przyjęcia dziecka do placówki prośbę swą motywuję(my):
…………………………………………………………………………………………………………………....................
Wyrażam zgodę po przyjęciu mojego/naszego dziecka do placówki na monitorowanie temperatury mojego/naszego dziecka w celu zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu mojego dziecka w placówce, poinformowanie mnie/nas o niedyspozycji zdrowotnej, umieszczenia dziecka w izolatorium pod opieką uprawnionego pracownika placówki, wezwania służb medycznych w celu diagnozy stanu zdrowia i jak najszybszego przejęcia przeze mnie/przez nas opieki nad dzieckiem.
Zostałem(am/liśmy) pouczony(a/eni) o przysługującym mi(nam) prawie do odwołania się od odmownej decyzji Dyrektora do organu prowadzącego placówkę – Burmistrza/Wójta Gminy ………… w terminie 7 dni od dostarczenia decyzji odmownej.
W przypadku odmowy przyjęcia dziecka do placówki wnoszę o wydanie stosownego zaświadczenia celem ubiegania się o zasiłek opiekuńczy.
…………………………… ………………………………
(podpisy rodziców)
Zawieszenie zajęć
Egzamin ósmoklasisty
Informacja
Informator edukacyjny dla klasy VIII
dostępny w zakładce Dokumenty szkolne.
Ogłoszenie
Drodzy Rodzice i Uczniowie!!!
Przed chwilą podczas konferencji premiera podano informację o przedłużeniu zamknięcia szkół do 26 kwietnia oraz przesunięciu terminów egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Nadal nasza szkoła będzie prowadziła nauczanie zdalne. Od 9 kwietnia do 14 kwietnia mamy przerwę świąteczną.
Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą
Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą
- Ważne jest interesowanie się edukacją własnych dzieci. Nic tak nie pomaga dzieciom w nauce jak zaangażowanie ze strony rodziców.
- Należy racjonalnie dzielić czas na: naukę, zabawę, obowiązki domowe oraz czas spędzany na świeżym powietrzu.
- Należy pokazać dziecku jak planować pracę (można podzielić ją na bloki przedmiotowe na dany dzień lub przeplatać aktywność dziecka posiłkując się dotychczasowym planem lekcji).
- Warto zacząć od łatwiejszych zadań, a dopiero później przechodzić do trudniejszych.
- Trzeba zadbać o to, by dziecko siadało do nauki wyspane, najedzone, w przewietrzonym pokoju, z właściwą motywacją.
- Od kar lepsze są nagrody, ale stosowanie ich musi być ostrożne.
- Dobrym pomysłem może być ustalenie nagród po zrealizowaniu określonych zadań, choć warto powtarzać myśl, że nauka jest celem sama w sobie.
- Można pomóc dziecku w dostrzeganiu prawdziwej wartości nauki: poprawa jakości życia, sukces zawodowy, samoświadomość, lepsze zrozumienie otaczającego świata, wzrost pewności siebie.
Drogi rodzicu:
- Wytłumacz, że za naukę dziecko odpowiada samo, ale rodzice są zawsze do dyspozycji.
- Pomagaj, ale nie wyręczaj (pomóż zrozumieć polecenie, zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania, w razie potrzeby udziel wskazówek).
- Podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka pokazując praktyczne zastosowanie zdobytych informacji.
- Pomagaj w rozwinięciu umiejętności potrzebnych w nauce (czytanie, zapamiętywanie, notowanie, koncentracja uwagi i inne).
- Połącz przyjemne z pożytecznym (jeśli dziecko lubi oglądać filmy to wykorzystaj i pokaż mu filmową adaptację omawianej lektury).
- Doceniaj pracę i samodzielność, chwal za osiągnięcia, ale także za włożony wysiłek. Nie stawiaj wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości.
- Unikaj atmosfery napięcia, nie okazuj ciągłego niezadowolenia, lecz szukaj mocnych stron swojego dziecka i udzielaj mu wsparcia.
- Nie porównuj dziecka do rodzeństwa, kolegów, lecz do poprzedniego poziomu jego umiejętności - uświadamiasz mu w ten sposób postępy i motywujesz do dalszej pracy.
Pedagog szkolny
Wsparcie pedagogiczne
Drodzy rodzice, uczniowie!
W nowej sytuacji służę pomocą w formie elektronicznej lub telefonicznej.
Podaję numer telefonu 739 243 014, adres e-mail: agatac@onet.eu.
Pedagog szkolny,
Agata Czymerska
Język angielski - praca zdalna
Przesyłam linki do piosenek, które dzieci mogą słuchać (w ramach godzin języka angielskiego).
Jest to materiał na 2 tygodnie.
https://www.youtube.com/watch?v=aKac-OOn3Kk
https://www.youtube.com/watch?v=dg0cQtVisLw
https://www.youtube.com/watch?v=4XLQpRI_wOQ
https://www.youtube.com/watch?v=13mftBvRmvM
https://www.youtube.com/watch?v=fPMjnlTEZwU
Pozdrawiam, Joanna Janczak
Apel do rodziców/opiekunów prawnych
Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach - rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów
Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach
- rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorówEpodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.
Praca zdalna z uczniem w czasie zawieszenia zajęć w szkołach
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu:
- dziennika elektronicznego,
- strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej,
- mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredni kontakt elektroniczny.
W poradniku znaleźć można wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać.
Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe
- epodreczniki.pl
- Portal wiedzy dla nauczycieli
- Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
- Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
- Portal lektury.gov.pl
- Strona Centrum Nauki Kopernik
- Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
- Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
- Serwis Ninateka
- Serwis Muzykoteka Szkolna
- Biblioteka Cyfrowa Polona
- Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
- Serwis Telewizji Polskiej
- Serwis Polskie Radio Dzieciom
Epodreczniki.pl
https://epodreczniki.pl/To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.
Materiały dostępne na platformie są:
- bezpłatne,
- zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
- udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
- dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
- dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.
Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:
- e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
- dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
- przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.
Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.
Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.
Portal Scholaris
http://www.scholaris.pl/To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.
Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.
Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych – www.cke.gov.pl
Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.
Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:
- informatory zawierające przykładowe zadania z rozwiązaniami
- przykładowe arkusze egzaminacyjne, próbne arkusze egzaminacyjne, filmy informacyjne o egzaminie ósmoklasisty
- dodatkowe zestawy zadań (na stronach OKE): np. link 1, link 2, link 3
- arkusze egzaminacyjne z 2019 r.
Linki do materiałów o egzaminie maturalnym:
- informatory o egzaminie maturalnym zawierające przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami
- arkusze próbne, arkusze pokazowe
- zbiory zadań do egzaminu maturalnego
- filmy dot. egzaminu maturalnego z języka polskiego, chemii, biologii
- materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego
- materiały dotyczące egzaminu maturalnego z języka polskiego
- materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego
- zbiory zadań z matematyki
- 76 filmów dotyczących różnych zagadnień z matematyki
- arkusze egzaminacyjne z lat 2015–2019
Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
http://wlaczpolske.plOśrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci polskich uczących się za granicą w formie podręcznika internetowego „Włącz Polskę!”. Jest to zbiór zasobów edukacyjnych wykorzystywanych do tworzenia podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie.
Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, pozwala łączyć różnorodne materiały edukacyjne, dostosowując je do wieku, poziomu znajomości języka polskiego, potrzeb czy zainteresowań. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski.
Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu. Pliki PDF można także wydrukować na dowolnej drukarce.
Portal lektury.gov.pl
https://lektury.gov.pl/To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik https://esero.kopernik.org.pl/
Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.
Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1
Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.
Serwis IPN Przystanek historia
Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.
Strona Krajowego Biura programu eTwinning
https://etwinning.pl/inspiracje-2/inspiracjeZachęcamy również do odwiedzenia europejskiej strony internetowej programu eTwinning – zakładka „Zainspiruj się”. Na tych stronach nauczyciele znajdą gotowe zestawy projektowe przetłumaczone na język polski, jak również pojedyncze zadania dla nauczycieli niemal każdej specjalności. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych. Strony to nieoceniona baza inspiracji.
Serwis Ninateka
https://ninateka.pl/eduTo serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.
Serwis Muzykoteka Szkolna
http://www.muzykotekaszkolna.pl/Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.
Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
www.bc.ore.edu.plBiblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.
Biblioteka Cyfrowa Polona
www.polona.plPolona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.
W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
Serwis Telewizji Polskiej
https://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.
Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”
Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.
W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.
Serwis Polskie Radio Dzieciom
www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-DzieciomTo całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.
Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:
- poradni psychologiczno-pedagogicznych;
- specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
- młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
- przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
- szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
- szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.
W przypadku specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych o udziale w zajęciach dziecka decyduje rodzic. To nie obowiązek lecz prawo. Rodzic, którego dziecko do 8. roku życia nie bierze udziału w zajęciach ma prawo do zasiłku opiekuńczego.
Dyrektorze,
- zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;
- 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
- od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
- poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
- od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy; natomiast pracownicy administracji i obsługi normalnie świadczą pracę;
- poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
- możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
- w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
- uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
- od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
- na wniosek rodzica ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z Twojej szkoły, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, masz obowiązek zorganizowania mu opieki;
- śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).
Rodzicu,
- ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
- jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
- przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
- rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
- śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
W szczególnie uzasadnionych sytuacjach rodzic ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może wystąpić do dyrektora szkoły, do której uczęszcza jego dziecko o zapewnienie opieki.
Uczniu,
- pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
- przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
- odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
- przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki
Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.
Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:
- dziennik elektroniczny;
- strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
- mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
- Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
- Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/410
Ogłoszenie
Bezpieczeństwo w czasie ferii
6 lutego 2020r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dot. bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. Spotkanie zostało przeprowadzone przez pracowników Powiatowej Komendy Policji w Pułtusku. Uczniowie dowiedzieli się jak należy zachować się podczas zabaw zimowych, jakie niebezpieczeństwa mogą nam grozić w czasie zimowej pogody, a także zasady bezpieczeństwaw Internecie. Dzieci otrzymały pamiątkowe odblaski na zbliżające się ferie.
Choinka 2020
05.02.2020r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Płocochowie odbył się bal choinkowy dla uczniów klas 0-VIII. Dyskoteka choinkowa była bardzo udana. Przy akompaniamencie świetnej muzyki uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami ruszyli do tańca. Dzięki pomocy rodziców dzieci miały możliwość skorzystania z doskonale przygotowanych poczęstunków w swoich klasach. Choinka nie mogłaby się udać bez obecności Mikołaja. Przybył długo oczekiwany na zakończenie uroczystości, niosąc ogromne ilości prezentów. Dzieci, szczególnie te młodsze, lekko speszone, ale szczęśliwe, odbierając paczki, siadały Mikołajowi na kolana, a rodzice wykonywali pamiątkowe zdjęcia. Pożegnaliśmy świętego brawami i z niecierpliwością czekamy na równie udaną Choinkę w przyszłym roku.
"Strach ma wielkie oczy"
4 lutego obejrzeliśmy spektakl profilaktyczny "Strach ma wielkie oczy" organizowany przez Fundację GRUPA T. W przedstawieniu poruszony został problem przemocy i agresji, zjawiska coraz bardziej powszechnego wśród dzieci i młodzieży, oraz sposób radzenia sobie z tą sytuacją. Artyści pokazali, że kluczem do rozwiązania sprawy jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc. Nauczyciel jest przyjaciem, który wie, jak wyjść z opresji. To piękne, ale i zabawne przedstawienie, dało dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych i zarazem stało się dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami.
Dzień Babci i Dziadka
21.01.2020r. w Szkole Podstawowej w Płocochowie pojawili się niezwykli goście. W tym dniu obchodziliśmy Święto Babci i Dziadka.
Jak co roku spotkanie przebiegało w bardzo uroczystej atmosferze. Pani Dyrektor powitała zaproszonych gości oraz złożyła im serdeczne życzenia. Następnie pięknie zaprezentowały się dzieci z przedszkola oraz uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej recytując wiersze i śpiewając piosenki oraz grając na instrumentach.
Na koniec mali artyści wręczyli babciom i dziadkom przygotowane upominki – wspaniałe laurki wykonane podczas zajęć plastycznych - oraz zaprosili gości na słodki poczęstunek.
Zapraszamy do fotogalerii, ponieważ dziadkowie i wnuki pozowali do pamiątkowych zdjęć.
Zapraszamy Babcie i Dziadków za rok!
27
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie